https://biryazgecesiruyasi.com/wp-content/uploads/2017/05/cropped-yeni-afiş2.jpg

Yaklaşımlarımız

Yazan  : WILLIAM SHAKESPEARE

Yöneten : ALEKSANDAR POPOVSKİ

Yapımcı: ARDA AYDIN - BİRADERLER YAPIM

Yardımcı Uygulamacı Yapımcı: OĞUZALP KUTLU

Sahne ve Işık Tasarımı: SVEN JONKE

Kostüm: JELENA PROKOVIC

Müzik: KİRİL DZAJKOVSKİ

Süre : 2 SAAT 15 DAKIKA

İKİ PERDE

Hikayemiz

OYUNCULAR
SEZAİ AYDIN, LEVENT ÜZÜMCÜ, NESLİHAN YELDAN, ARDA AYDIN, PINAR TUNCEGİL, İLHAM ERDOĞAN, ALİ BAL, SENA YILDIZ, CANBERK GÜLTEKİN, AYŞEN BARANSEL, SERTAN MÜSELLİM, FURKAN ÖNCÜ, ANIL ALTINÖZ, MUSTAFA POLAT, GÜRKAN BAŞBUĞ, ŞAZİYE ÖZLEM TURAN, DİLEK ÜNAL, SÜLEYMAN DEMİRKOL

Hikayesi

Bir Yaz Gecesi Rüyası, Aleksandar Popovski’nin yönetmenliğinde adeta kendi rüyasına dönüşmüş. Shakespeare’in yazdığı rüyayı kendi biçimlendirdiğinde ortaya çıkan oyun, Titania, Oberon, Puck ve Orman Perileri’nden bağımsız iki farklı çizgide ilerliyor; aşıklar ve esnaflar. Bu karakterler tekstin orijinal halinde çok baskın ve belirgin değillerken, Popovski rejisinde üçgenin tamamlayıcıları oluyor. Sıradanlığa hiçbir şekilde müsaade etmeyen sahne tasarımıyla da Sven Jonke, Theseus’un düğün şenlikleriyle başlayan müthiş rüyayı yine sürpriz bir şekilde finallendiriyor.

Shakespeare'in yazdığı olayların tüm karmaşasını kendine rehber edinerek yeni baştan bir izlek oluşturan Popovski, sıradan olan herşeyi yıkıp, Sven Jonke'nin muhteşem sahne tasarımıyla Bir Yaz Gecesi Rüyası'na yeni bir boyut getiriyor ve oyunu Puck, Titania, Oberon üçgeninden kurtarıp en küçük rol kişisine kadar tüm karakterlerin sahnede iz bırakmasını sağlıyor. Tasarımcı Sven Jonke'yse seyirciye renk algısının ne denli önemli olduğunu adeta ispatlarcasına yaptığı bu tasarımla, aynı zamanda zaman ve mekan algısını sahne üzerinde ne denli ustaca değiştirebileceğini kanıtlıyor.

ap

Aleksandar Popovski

Yönetmen

Kiril ve Metodi  Üniversitesi Film ve Drama  Bölümü’nden mezun oldu.  Avrupa’da farklı tiyatrolarda pek çok oyun sahnelemiştir.

Bogota’da “Don Juan”, Brijuni’de “Odisej”, Bonner Bienali’nde “WTF Has Started This” oyunları dünyanın en önemli tiyatro festivallerinde yer almıştır. Sayısız organizasyonlara katılarak ödüller kazanmıştır. Sterijino Pozorje’de en iyi yönetmen ödülüne iki defa layık görülmüştür.

2010 yılında Şehir Tiyatroları için yönettiği “Tehlikeli İlişkiler" Afife Jale Ödülleri’nde ‘Yılın Yönetmeni’ ödülünü kazandırmıştır. Tehlikeli İlişkiler ‘Yılın En İyi Prodüksüyonu’ ödülünü de almıştır.

aa

Arda AYDIN

Yapımcı - Oyuncu

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümünden mezun. 2003 - 2016 arasında 14 sezon aralıksız olarak İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyuncu, yönetmen yardımcısı ve yönetmen olarak çalıştı. Yazdığı iki müzikal Köpekler ve Bize Bir Oyun Lazım Azizim'dir.

Bir çok özel tiyatroda yardımcı yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. Oynadığı oyunlarla Afife, Sadri Alışık, Lions tiyatro ödüllerinden bir çok ödül ve adaylığı bulunuyor. 30 yıldır seslendirme sektöründe ve yaptıklarıyla, yeni nesil seslendirme sanatçılarına örnek oldu. 2016 yılının Eylül ayında Biraderler Cabaret’yi kurdu. Bir Yaz Gecesi Rüyası’nı tekrar seyirciyle buluşturdu. Şu an yeni iki oyun ve ilk kişisel müzik albumü üzerinde çalışıyor.

Sven Jonke

Sahne Tasarımcısı

Sven Jonke yaratıcı sahne tasarımlarıyla tanınır.

Sven Jonke, Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi'nde ve Zagreb'de Mimarlık Fakültesi Mimarlık Fakültesi'nde endüstriyel tasarım okudu. Christoph Katzler ve Nikola Radeljković ile birlikte, senaryo, endüstriyel ve mekansal tasarım ve kavramsal sanat alanlarında çalışan bir Hırvat-Avusturya tasarım topluluğu olan Numen / For Use kurucu üyesidir.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, Üç Kız Kardeş etkinliğinde Işık Tasarımı, Sahne Tasarımı, Sanat Yönetmeni olarak görev almıştır.